» Yılbaşı Çiçeği Yetiştiriciliği

Yayınlanma Zamanı: 2011-11-20 23:33:00Yılbaşı çiçeği kış çiçeklerindendir. Bakımı biraz zahmetlidir. Ancak dekoratif yaprakları ve çiçekleri için yetiştiriciliğini yapmaya değer. Bir çeşit kaktüs de diyebiliriz. Ancak çok fazla kaktüs özelliği göstermez. Etli yaprakları ve katmerli çiçekleri vardır. Yaprakları parça parça birbirine bağlanmış şekildedir. Görünümü çok güzeldir. 

Yazın dışarı çıkarılmalı yarı gölge bir alanda bakılmalıdır. Yaz sıcaklarında bolca sulanmaya ihtiyaç duyar. Eylül - Ekim arasında su miktarı iyice azaltılmalıdır. Bu aylar bitkinin dinlenme dönemidir. 

Kasım ayından sonra bitki çiçeklenmeye başlar. Aralık ayının sonlarına hatta ocak ayının sonlarına kadar çiçek açar. Bu dönemde bitki asıl yetiştirileceği yere alınır ve bolca sulanır. Toprağının nemli kalması gerekmektedir. 

Yılbaşı çiçeği genelde aydınlık yerleri sever. Direk güneş ışığından korumanız gerekir. Direk güneş ışığı bitkinin yapraklarına zarar verir. 

Serin ortamları sever. Serin ortamlarda gelişimi çok daha iyi olur. 13 - 16 C derece sıcaklık aralığı gelişimi için ideal aralıktır. 


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !