» MEVSİMLİK ÇİÇEK ÇEŞİTLERİ

Yayınlanma Zamanı: 2010-05-06 13:19:00BEGONYA (Begonia semperflorens)

 

Bahçe begonyası rengarenk çiçekleri kadar parlak ve renkli yapraklarıyla da en revaçta yaz çiçeklerinden biridir. Çok kullanışlıdır. Hem güneşte, hem de gölgede yetişebilir. Başka çiçeklerin yetişmediği ağaç altları için idealdir. Saksı ve çiçekliklerde de çok güzel görünür. Tohumdan yetiştirmesi zordur.En iyisi fide olarak satın almaktır.

Fideler baharda humuslu toprağa 15-20 cm aralıklarla dikilir. Suyu sever. Kışın kurusa bile bazen ertesi yıl kökünden tekrar yeşerir.

 

BUZ ÇİÇEĞİ (Mesembryanthemum)

 

Güney Afrika orijinli ilginç bir çiçektir. Etli yaprakları üzerlerinde buz kırıntıları varmış gibi parlar. Papatyaya benzeyen çiçekleri göz kamaştırıcı renklerdedir. Buz çiçeği en iyi gün boyu güneş alan toprağı kumlu yerlerde yetişir. Çiçekleri gölgede açamaz.Tohumları Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir. Fideler Mayıs'ta bahçeye dikilir. Fazla su istemez. Hazır fide almak daha pratiktir.

 

CAM GÜZELİ (İmpatiens)

 

Bir zamanlar hemen her evde yetiştirilen “cam güzeli” şimdilerde popüler bir dış mekan çiçeği oldu. Yarı gölge ağaç altlarında, balkon çiçekliklerinde günden güne çeşitlenen renkleriyle göz dolduruyor. Yeni melez cam güzelleri klasik ev cinslerinden farklı olarak boylanmadan bol çiçek açar. Mavi ve sarı hariç hemen her rengi, hatta ebrulileri üretildi. Son yıllarda rağbet gören “Guinea” cinsi ise oldukça farklı bir görünümdedir. İri ve gösterişli çiçekleri büyücek renkli yaprakları vardır. Bu cins soğuğa karşı daha hassastır. Yetiştirilmesi nispeten zordur. Saksıda yetiştirmek daha uygun olur. Katmerliler de saksıda yetiştirilir. Cam güzeli humuslu toprağı sever. Dikkatli sulamalıdır. Aşırı su çürütebilir. Güneşte veya yarı gölgede yetişir. Kışın içeri alınırsa yaşamaya devam eder. Aydınlık ve serin bir yere konur. Uzayan dalları budanır. Çelik veya tohumdan yetişir. Kesilen dalı direkt toprağa dikilir. Fazla sulamadan gölgede köklendirilir. Tohumları ise ılık bir yerde ekilirse kolayca çimlenir.

 

HERCAİ MENEKŞE (Pansy,Viola)

 

Bir zamanların ilkbahar - yaz çiçeği olan hercailer yeni çeşitleriyle son yıllarda kış aylarını güleç yüzleriyle aydınlatıyorlar. Siz de bahçe veya balkonunuzu bu kolay yetişen sevimli çiçeklerle neşelendirebilirsiniz. Kar altında bile açan hercailerin renkleri beyazdan siyah denecek kadar koyu mora kadar değişen çok zengin çeşitlere sahiptir. Hercaileri Ekim ayı sonlarında herhangi gübreli bir toprağa güneş görecek şekilde ekin. Bitkileri gerektikçe sulayın. Haziran ayına kadar devamlı açacaklardır.

 

HEZARAN (Delphinium)

 

Hezaran’ın “Binlerce” anlamına gelen ismi, uzun bir sapın üzerinde açan çok sayıdaki çiçekleri için verilmiş olsa gerek. Çiçeklerin ana rengi olan mavi ve mor renklerin yanı sıra pembe ve beyazı da vardır. Katmerli veya yalınkat olabilir. Bitki bir metreden fazla boylandığı için çiçek yataklarının arka taraflarına gruplar halinde ekilir. Tohumları eylülde asıl yerine ekilir. Çıkan fideler kış sonunda 30 cm. aralık kalacak şekilde seyreltilir. Bir kere ekildikten sonra dökülen tohumlarından her yıl kendiliğinden çıkar. En iyi hafif gölgede yetişir. Mayıs-temmuz arası açar. Nemli ve kuvvetli toprakları sever. Ömürlü cinsleri de vardır. Ancak bunları tohumdan yetiştirmek zordur.Yetişkin olarak almak en iyisidir.

 

HÜSNÜ YUSUF

(Dianthus barbatus)

 

Şair karanfili olarak da bilinen karanfil soyundan iki yıllık bir bitkidir. Bahçede veya saksıda yetişebilir. Enfes kokulu ve gösterişli ebruli çiçekleri en popüler kesme çiçeklerdendir. Vazoda uzun süre dayanır. Hüsnüyusuf tohumları mayıs ayında yarı gölgede, iyi işlenmiş, gübreli toprağa serpilir. Çıkan fideler yaz boyunca sulanır ve otları temizlenir. Sonbaharda asıl yerlerine 25-30 cm aralıklarla ekilir. Fideler ertesi yıl ilkbahar ve yaz aylarında çiçeklenir. Hüsnüyusuf çoğu zaman dökülen tohumlarından kendiliğinden yetişir ve bahçenin kalıcı bitkilerinden olur. Güneşli veya yarı gölge yerlerde yetişebilir. Hafif kireçli toprağı sever fakat şart değildir.

 

KRAL KIZI (Zinnia)

 

Sıcak ve güneşli bahçelerin en dayanıklı çiçeğidir. İlk açan tomurcukları bile neredeyse yaz sonuna kadar renk ve tazeliğini kaybetmez. Katmerlisi makbuldür. Bodur cinslerin çiçeği küçük, boylu olanlarınki iri açar. Rutubet ve gölgeyi sevmez. Bol tohum verir. Tohumlarından kolayca yetişir. Çiçekleri suda uzun süre dayanır. Tohumu Nisan ayında güneşli bir yerde toprağa serpilir. Üzeri hafifçe örtülüp sulanır. Çıkan fideler asıl yerlerine 25-30 cm aralıklarla şaşırtılır. Suyu sever. Boyu cinsine göre 40 cm ile 1m arasında değişir. Haziran ayından ilk soğuklara kadar sürekli açar.

KARAGÖZ (Thunbergia)

 

Son derece cazip görünüşlü, sıra dışı bir sarmaşıktır. Kalp biçimi gür yaprakları, ortası kara benekli sarı veya beyaz çiçekleriyle bahçeleri süsler. Güzel yetişmesi için bol güneşli bir yer seçilir. İyi işlenmiş toprağa ufak çukurlar açılır. Her çukura 3 adet tohum atılır. Sarmaşık üç metre uzayacağı için uygun destek sağlanmalıdır. Haziran- Ekim arası devamlı açar. Asma saksılara da çok yakışır. Bolca sulanmalıdır.

 

 

MİNE (Verbena)

 

Alçak boylu, demetler halinde açan zarif çiçekleri güzel kokuludur. Kayalık bahçelere çok yakışır. Çiçekli bir halı gibi bulunduğu yere yayılır. Uzayan cinsleri asma saksılarda güzel durur. Hemen her rengi vardır. Ilık iklimlerde ömürlü bir çiçektir. Kışın kurumazsa baharda dalları budanarak tazelenir. Geçmiş çiçekleri temizlenirse yaz boyu devamlı açar. Bol güneş sever. Toprağı gübreli ve iyi drenajlı olmalıdır. Aşırı su istemez. Tohumları kış sonunda ekilir. Çıkan fideler hava ısınınca 30 cm. arayla yerlerine dikilir.

TATLI BEZELYE (Lathyrus)

 

Hoş kokulu,tırmanıcı ve kolay yetişen bir çiçektir. Eskiden ismi “Nazende” diye bilinirdi. Rengarenk çiçekleri hem bahçede çok hoş görünür, hem de vazo çiçeği olarak elverişlidir. Bahçede bol güneş alan bir yer derince kazılıp, gübrelenir. Ekim ayında 50 cm. arayla küçük çukurlar açılır. Bezelyeler çukurlara 3’er adet ekilir. İlkbaharda fideler uzamaya başlamadan, her çukurun yanına ince çubuk veya çalılar dikilir. Bunlara sarılan bezelyeler 1,5 metre uzar. Solmuş çiçekler düzenli temizlenirse çiçek açma mevsimi uzar. Yalnız ertesi yıl için bir miktar tohum bırakılır. Bodur cinsleri saksıda yetiştirilir. Çiçek zamanı bolca sulanır.

 

SABAH SEFASI (Ipomoea )

 

Sabah sefası çok sevilen bir mevsimlik sarmaşıktır. Kalp biçimi nazik yaprakları vardır. Borazan şeklindeki çiçekleri gündoğumu ile beraber açılır, öğlene doğru kapanır. Çiçekler pembe, beyaz, mor ve mavi renkte olur. Her tomurcuğun ömrü bir gündür ama her gün yenileri açar. Bitkinin birkaç farklı cinsi vardır. Mavi çiçekli olanının çiçekleri daha büyüktür ve biraz daha geç kapanır. Hatta bulutlu havalarda gün boyu açık durabilir. Yaprakları fazla yoğun değildir. Pembe ve mor çiçekliler daha küçük çiçekli ve bol yapraklıdır. Sabah sefası tohumları nisan sonunda iyi işlenmiş herhangi bir bahçe toprağında açılan çukurlara 3’er adet ekilir. Üzeri 1 cm örtülür. Aşırı gübre verilirse yeşile kaçar ve çiçeği az olur. Bol güneş ve suyu sever. İri mavi çiçekli cinsi (ipomea tricolor) daha geç açar. Bu yüzden tohumlarının mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilip daha sonra dışarı ekilmesi iyi olur. Bol tohum verir. Ertesi yıl çoğu zaman kendi kendine çıkar. Bitki sarmaşık şeklinde veya yerörtücü olarak yetiştirilebilir.

 

SARI NERGİS (Calendula)

 

Kalendula yıllık bir çiçek olmakla beraber bir kere tohumu ekildikten sonra bahçenin kalıcı üyelerinden biri haline gelir. Dağılan tohumları bulabildikleri her uygun yerde filizlenir, hoş kokulu yeşilliği ve sarı, portakal çiçekleriyle bahçeyi şenlendirir. Bitkinin özü kozmetikte çok kullanılır. Tohumu ilkbaharda güneşli veya hafif gölgeye ekilir. Çıkan fideler kolaylıkla tutar. Suyu sever. Saksıda da yetiştirilebilir.

 

STATİS (Statice)

 

Kuru çiçek aranjmanları için mükemmeldir. Uzun saplı zarif çiçekleri yıllarca bozulmadan durur. Bahçedeki manzarası da hoştur. Hemen her rengi vardır. Çiçekleri iyice açınca kesilip demetler halinde bağlanır. Gölgede ters asılarak kurutulur. Haziran ayından ilk soğuklara kadar dalları kesildikçe yenilerini vererek açar. Ömürlü cinsleri de vardır. Hatta yıllık olan bu cinsi bazen bir kaç yıl yaşayabilir. Tohumları nisanda kumlu ve gübreli toprağa serpilir. Çıkan fideler dikkatle sökülüp 30 cm. arayla şaşırtılır. Boyu 40cm-1m arasında değişir. Bol güneş ve suyu sever.

 


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !