» Gül Nasıl Budanır Resimli Anlatım

Yayınlanma Zamanı: 2010-12-06 16:22:00Bitkiyi gençleştirmek , verimi artırmak , kaliteyi artırmak ve form vermek için budama işlemi yapılmalıdır. Güller zamanla kartlaşarak kururlar. Bu durumu önlemek için budama işlemi yapılır. Ancak bu budama işlemi bir sıraya ve bir usule göre yapılmalıdır. Bilinçsiz yapılan budama işlemi bitkiyi eski halinden daha kötü bir hal almasına neden olacak seviyeye getirebilir.

Güllerde budama işlemi kış ayı sonunda ya da ilkbahar başlangıcında yapılmalıdır.

Budama Yöntemleri :

I. Uzun budama (yumuşak budama): Bu tip budamada dipten itibaren 5-10 göz bırakılarak yapılır. İyi gelişen, kuvvetli güllerde uygulanır.
II. Kısa budama (sert budama): Bu tip budamada dallar dipten itibaren 2-4 göz bırakılarak yapılır. Gelişimi iyi olmayan, zayıf fidanlara uygulanır.
III. Karışık budama: Bu tip budamada dalların durumu göz önüne alınır. Bazı dallar kısa bazı dallar uzun budama yapılır.
Güllerin cinsi nasıl olursa olsun karışık budama şu şekilde yapılmalıdır:
I. YIL…………2 göz üzerinden,
II. YIL………..3-4 göz üzerinden,
III. YIL………5-6 göz üzerinden,
IV. YIL………2-3 göz üzerinden yapılmalıdır.
Bu budama şekli ile güllerin hem ömürleri uzar, hem de formları korunmuş olur.Budama apıldıktan sonra bitki hemen sulanmalıdır. Sulama yapılırken gübre verilmesi de unutulmamalıdır. Sabah ve akşam saatleri budama için uygun saatlerdir.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !